28 maja 2024
Poradnik podróżnika 24 maja 2020

Bezpieczeństwo na wakacjach jak o nie zadbać

 

 

 

 

 

Chcesz się wreszcie urwać z pracy i wyjechać gdzieś daleko? Nie zawsze jednak jest to takie proste. Jeśli nie lubisz zgiełku miasta, hałasu samochodów, ciągłych tłumów i zapachu spalin, to musisz wybrać się w takie miejsce, gdzie jest cisza i spokój. Gdzie je jednak znaleźć? To pytanie dopadnie nas później. Najpierw się zastanówmy, w jaki sposób wyjechać. Nie jest tu mowa o transporcie, ale o tym czy dostaniesz urlop czy mnie. Dostać musisz, ponieważ Ci przysługuje, ale może być problem z jego porą.

Jeśli marzy nam się pobyt na wsi, to z pewnością w listopadzie czy w lutym nie będzie on zbyt przyjemny, gdyż zwykle w tych miesiącach jest brzydko, pochmurnie i ciągłe jest mnóstwo błota. Taka pogoda, nie zachęca do wakacji – jeśli można je tak nazwać. W takich momentach dostajemy depresji, ponieważ niektórzy wrócą opaleni z urlopu, a Ty będziesz dopiero wyczekiwał na swój, a na opaleniznę nie ma, co liczyć. Nie ma się jednak, co załamywać, ponieważ możesz przecież wyjechać do ciepłych krajów.

Chcąc odpocząć w tropikach w okresie zimowym, musisz zdecydować się na taki kraj, który akurat w tym czasie ma doskonałą pogodę. Wiąże się to z wyjazdem na drugą stronę kuli ziemskiej. Dlatego, musisz przygotować się na długi lot. Jeśli wyjedziesz w zimie, to akurat trafisz na porę suchą, czyli upały i słońce, a także lazurowe morze i złote plaże. W reszcie miesięcy jak na przykład od kwietnia di września, panuje zwykle pora deszczowa. Jest wtedy dużo opadów, a woda jest mętna. Dodatkowo są bardzo duże fale, które dla niedoświadczonych pływaków, mogą być zabójcze. Jeśli jednak marzysz o nauczeniu się surfowania, to taka pora będzie dla Ciebie idealna, gdyż w takich okresach odbywają się zawody w tym sporcie. Jeśli jednak planujesz wakacje z dzieckiem w Grecji, koniecznie sprawdź prognozy pogody, aby uniknąć deszczów i zapewnić swojemu dziecku dużo czasu na świeżym powietrzu. 

Niezbędne przygotowania

Jadąc na wakacje w tropiki, musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo.  Jeśli jest to kraj, gdzie musisz mieć wizę, to zadbaj o nią wcześniej, gdyż musisz odbyć odpowiednie szczepienia, które będą Cię chronić przed chorobami występującymi na danym terenie. Nie zapomnij również o zabraniu ze sobą plastrów i bandaża. W przypadku wody utlenionej czy bandaża, musisz mieć odpowiednią butelkę, aby Cię przepuścili przez bramkę. Zwykle wymagane są butelki po 100 ml.

Jadąc podczas pory suchej, niezbędny w bagażu jest krem z filtrem, który będzie nas chronił przed słońcem. W takich krajach, nawet, jeśli trafi się zachmurzony dzień, to i tak możemy wrócić poparzeni słońcem. Bardzo istotne są też odpowiednie buty. Jeśli wybierasz się na wycieczkę do lasu, to musisz mieć takie obuwie, które ochotni Cię przed jadowitymi pająkami oraz wężami. Nie zapominaj również o ubezpieczeniu na wakacje. Jest ono niezmiernie ważne, ponieważ jeśli coś Ci się stanie, to masz zapewnione leczenie.