14 lipca 2024
Poradnik podróżnika 23 czerwca 2020

Szczepienia przed wyjazdem na wakacjeKażdy nas zapewne marzy k tym, aby wyjechać gdzieś do ciepłych krajów. Nie każdy ma jednak taka możliwość. Zwykle tym, co nas zatrzymuje są pieniądze. W tym przypadku, bardzo ciężko ruszyć się gdziekolwiek. Jeśli dodatkowo mamy dzieci, to jest jeszcze trudniej gdyż potrzebują one przyborów do szkoły trzeba wszystko opłacić itp. co więcej, jeżeli zarabia tylko jeden rodzic, to jest tym trudniej pozwolić sobie na jakiekolwiek wakacje.

Jedynym sposobem jest oszczędzanie. Często jednak nie ma z czego. Jeśli tylko mamy okazję, to możemy odkładać nawet małe kwoty, a z pewnością po jakimś czasie coś się nam uzbiera. Jednak, pieniądze, to nie zawsze przeszkoda. Bardzo często, problem stanowi także dostanie urlopu w czasie, jaki sobie wybraliśmy. Bardzo często jest tak, że, mimo iż planujemy urlop na wakacjach, to szefostwo ma inne zamiary. Dlatego, musimy z takiej sytuacji potrafić wybrnąć. Doskonałym sposobem na rozwiązanie problemu jest wyjazd do ciepłych krajów. Wtedy, nieważne czy dostaniesz urlop w lecie czy w zimie, ponieważ w państwach na równiku lub w jego pobliżu, zwykle jest bardzo ciepło przez cały rok.  O czym jednak musimy pamiętać i co jest nam potrzebne, aby w także podróż się wybrać? Bardzo ważne są: krem z filtrem oraz paszport, który musi mieć określoną ważność. Jest wynosi ona około miesiąca, to może się okazać, że nic nie będzie z wyjazdu. Dotyczy to jednak tych krajów, w których wymagana jest wiza. To jeszcze nie wszystko, ponieważ bardzo ważną kwestie stanowią szczepienia.

Ochrona zdrowia

Obecnie, jedyne sczepienie, które jest obowiązkowe, to przeciw żółtej febrze. Zdecydowały o tym Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne. Obowiązuje nas ono, jeśli wybieramy się do krajów tropikalnych jak Afryka, Ameryka południowa i środkowa, także Azja. Jeśli zamierzamy wybierać się do Arabii Saudyjskiej, to musimy być zaszczepieni przeciw zakażeniom meningokokowym. Jeżeli w specjalnej „żółtej książeczce” nie mamy wpisu o tym, że jesteśmy zaszczepieni, to możemy nie zostać wpuszczeni na teren takiego państwa.

Te sczepienia, które do obowiązkowych nie należą, są tzw. zalecane. Zależy to od tego, do jakiego kraju się wybierasz. Takie szczepienie zleca lekarz medycyny, który wie, jakie zagrożenia panują na danym terenie.

Jeśli wybieramy się odo Indii to powinniśmy zaszczepić się na m. in. Tężec, odrę, różyczkę, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, japońskie zapalenie mózgu. W przypadku Tajlandii: dochodzi jeszcze wścieklizna i dur brzuszny. Jeżeli zaś mamy zamiar wybrać się do Meksyku czy Maroka to omija nas szczepienie na japońskie zapalenie mózgu, a wszystkie wcześniej wymienione powinny być dokonane.