• Lata doświadczeń w biznesie
img

Indie. Podróż do Krainy Tysiąca i jednej Nocy.

Indie kojarzą nam się z krainą baśniowych pałaców i złotym piaskiem pustyni. Wyjazd do tego kraju może wiązać się z zupełnie nowymi doświadczeniami, bo zetkniemy się z rzeczywistością całkiem nieprzystającą do naszej i kulturą zupełnie nam odległą. Mamy jednak przed sobą ogromną przygodę. Poznawanie Indii warto rozpocząć od stolicy kraju, czyli Delhi.

Delhi i moc atrakcji

Delhi oferuje turystom tak wiele miejsc godnych zobaczenia i tyle przeżyć, że wystarczyłoby ich na cały, długi wyjazd. Szczególnie interesująca jest oczywiście stara część miasta. To tutaj zlokalizowany jest najbardziej znany meczet Azji, charakteryzujący się biało czarnymi kopułami, Jama Masjid. W starej części Delhi warto odwiedzić również Raj Ghat oraz pomnik Mahatmy Ghandiego. Nowa część Delhi zaskakuje swoją odmiennością. Widać tu bardzo wyraźnie ślady spuścizny kulturowej Brytyjczyków, bo miasto zostało zaprojektowane na stolicę Indii Brytyjskich. Zobaczymy tu rezydencję prezydenta Rashtrapati Bhawan oraz siedzibę parlamentu. Pomnikiem żołnierzy indyjskich, którzy zginęli w pierwszej wojnie światowej jest tzw. Brama Indii. To swego rodzaju hołd złożony poległym przez Brytyjczyków. W Delhi nie sposób ominąć również hinduskiej świątyni Lakshmi Narayan Madir oraz Qutub Minar, minaretu, który liczy sobie 73 m. wysokości i jest najwyższą tego typu budowlą w Indiach. Na koniec jeszcze jedna, obowiązkowa atrakcja, przejażdżka rikszami po wąskich uliczkach starego miasta.

Święte miasto Varansi

Varansi posiada tytuł najstarszego, wciąż zamieszkałego miasta na świecie. Dla wyznawców hinduizmu oraz buddyzmu jest to miejsce święte. Znajduje się tu mnóstwo świątyń, a w świętej rzece Ganges odbywają się rytualne kąpiele. Varansi znane jest również z mocno osadzonego w tradycji rytuału palenia zwłok na tzw. ghatach, czyli stopniach prowadzących do rzeki. Do największych atrakcji w trakcie pobytu w Varansi należy bez wątpienia rejs statkiem po Gangesie. Stara część miasta słynie ze świątyni Kashi Vishwanath, meczetu Aurangazeb’s oraz jednego z największych uniwersytetów w kraju. Można tu również odwiedzić jedno z najświętszych miejsc dla buddystów, XVIII wieczny Fort Sarnath. To tutaj zgodnie z podaniami Budda miał wygłosić swoje pierwsze kazania.

Niezwykła Agra

Każdy turysta podróżujący do Indii powinien zwiedzić również miasto Agra. To tu zostało wybudowane słynne mauzoleum Taj Mahal. Monumentalna budowla wzniesiona została dla ukochanej żony cesarza Indii, z rezultat pracy około 20 tysięcy robotników nie jednemu odbiera mowę. Agra słynna jest również dzięki innej imponującej budowli. Jest nią Czerwony Fort. Najbardziej znana twierdza w Indiach wybudowana została z czerwonego piaskowca. Stąd jej nazwa i niepowtarzalny wygląd.

 

 

Zobacz również