• Lata doświadczeń w biznesie
img

Sri Lanka - oko w oko z historią

Sri Lanka to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy chcą przeżyć pełną niezwykłych doświadczeń podróż życia. To miejsca, tak nam odległe pod względem kulturowym, bez wątpienia warto zobaczyć z bliska. Atrakcji dla turystów, nawet najbardziej wymagających, tutaj nie brakuje.

Anuradhapura. Spotkanie z historią

Anuradhapura to jedno z tych miejsc, które obowiązkowo należy odwiedzić będąc na Sri Lance. Jest to historyczna stolica państwa, która przeżywała prawdziwy rozkwit od III w p.n.e. do XI w n.e., by później na długo zniknąć z kart historii. Dopiero w 1820 roku ruiny Anuradhapury odkryła brytyjska ekspedycja. Sri Lanka posiada wiele obiektów historycznych i przyrodniczych wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dawna stolica Cejlonu jest jednym z nich. Święte Miasto składa sie z ruin i miejsc kultu. Jest ono położone w bardzo spokojnym otoczeniu. Piękne stupy okalane są przez las i w części z nich nie spotkamy żywego ducha. Dzięki temu historia przemawia do nas znacznie dobitniej. Zgodnie z legendą do dziś rośnie tu szczep drzewa Bodhi, pod którym Budda według tradycji osiągnął oświecenie.

Święta góra Sigiriya i historyczne Kandy

Niepowtarzalna kultura Sri Lanki to efekt oddziaływania wielowiekowych tradycji i przenikania się wpływów z różnych stron świata. Nie brakuje, więc tutaj obiektów doskonale wpisujących się w lokalną kulturę. Jednym z nich jest z pewnością, znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, twierdza Sigariya. Nie znajdziemy tu żadnych podobieństw to tego typu europejskich budowli. Wzniesiona na górze powstałej z magmy wygasłego wulkanu twierdza jest fantastycznym połączeniem siły natury i mocy ludzkiego umysłu. Doskonale wkomponowała się w tutejsze krajobrazy. Majestatycznie góruje nad soczyście zielonymi lasami, sprawiając wrażenie niezdobytej.

Z kolei Kandy, nie bez powodu nazywane kulturalną stolicą Sri Lanki, ukazuje nam dziedzictwo z jednej strony buddystów, z drugiej zaś kolonizatorów, którzy w przeszłości podporządkowali sobie Sri Lankę. Do największych atrakcji Kandy należy z pewnością Świątynia Zęba, w której centralnym punkcie przechowywana jest największa relikwia Cejlończyków, czyli ząb Buddy. To właśnie za jej sprawą Kandy stało się miejscem kultu i prawdziwą mekką buddystów. W dalszym ciągu tłumnie ściągają tu pielgrzymi. 

 

Zobacz również